Świerze powietrze w twoim domu

GWC w praktyce

LATO:

 

Dzięki zastosowaniu GWC możemy utrzymać komfortową temperaturę w budynku latem.

Przy upałach na zewnątrz rzędu 28-32oC, możemy się spodziewać, że GWC zapewni nawiew świeżego powietrza o temperaturze około 21 – 25oC

Należy pamiętać, że GWC nie jest urządzeniem klimatyzacyjnym i nie posiada możliwości utrzymywania ustalonej temperatury. Nawiewane chłodniejsze powietrze będzie mocno odczuwalne w pobliżu anemostatu, dalej szybko miesza się ono z powietrzem wewnątrz pomieszczenia.

W przeciwieństwie do klimatyzatora z anemostatu nigdy nie popłynie silny strumień chłodu.

W okresie upałów wystarczy nieco zwiększyć ilość powietrza nawiewanego do budynku. Należy również pamiętać, aby nie dopuścić do przegrzania się wnętrza budynku przez np. szeroko otwarte okna czy drzwi tarasowe.

gwc_rys1

 

ZIMA:

 

GWC zimą wstępnie podgrzewa mroźne powietrze zewnętrzne.

Przy wejściu do rekuperatora powietrze będzie miało wyższą temperaturę, co jest dodatkową ochroną antyzamrożeniową całego systemu i ogranicza częstotliwość załączania się nagrzewnicy wstępnej.        Co przekłada się na dodatkowe oszczędności.

Przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej wynoszącej np. minus 25oC, powietrze wprowadzone           do rekuperatora osiągnąć może nawet temperaturę -10, a nawet wyższą: -5oC.

Po dodatkowym wymianie energii w wymienniku rekuperatora ostateczna temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń może wynieść 16 -18oC. Teraz systemowi grzewczemu pozostaje już tylko dogrzać powietrze o 4- 2 stopnie aby uzyskać komfortową temperaturą użytkowania.

 

gwc_rys2