Świerze powietrze w twoim domu


Użytkowanie rekuperatora


Zdecydowanie zaleca się, by rekuperator był włączony cały czas = przez cały rok.


-> Po pierwsze dlatego, że przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych chroni je przed wilgocią (ruch powietrza działa osuszająco).

-> Po drugie nawet jeżeli rekuperator w miesiącach wiosennych i letnich

nie odzyskuje energii, to wymienia powietrze.

Automatyka rekuperatora uruchamia tzw. przewietrzanie wiosenne, czyli otwiera jego by-pass. Wtedy powietrze dostarczane do pomieszczeń, omija wymiennik ciepła.

-> W domu z rekuperacją można oczywiście otworzyć okna. Otwarte okno w domu z rekuperacją w żaden sposób nie zaburza pracy rekuperatora.

Należy pamiętać jednak, że kiedy działa system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, dostarczane do domu powietrze jest filtrowane. Filtry zatrzymują komary, muchy, kurz             i większe zanieczyszczenia.

 


Rekuperacja powinna wentylować cały dom, przez całą dobę.


Temperaturę komfortu należy zmieniać dwa razy w roku:

1) raz na początku sezonu grzewczego (wrzesień), gdy system grzewczy zaczyna pracować

2) drugi raz, gdy system wyłącza się (najczęściej w maju-czerwcu).

 

 Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz podnosi się, wystarczy tylko zmienić na sterowniku temperaturę komfortu: obniżyć ją do np. 18 – 19 oC.

Pozwoli to systemowi rekuperacji dostosować się do osiągnięcia tej temperatury korzystając ze wszystkich możliwych dla siebie sposobów, np. z Artica czy gruntownego wymiennika ciepła.

 

Wiosną można również nieco zmniejszyć intensywność wentylacji przełączając rekuperator      na niższy bieg, choć ostatecznie zależy to od indywidualnych preferencji.

Niskie temperatury zewnętrzne nie powinny mieć istotnego wpływu na pracę systemu rekuperacji. Dobrej jakości rekuperator posiada w standardzie elektryczną nagrzewnicę wstępną o małej mocy, która pracując okresowo podnosi temperaturę powietrza na wlocie          do rekuperatora. Nie dochodzi wtedy ani do przymarzania kondensatu w wymienniku,               ani do zwalniania pracy wentylatora nawiewnego.

 

Dzięki takiej pracy rekuperatora, system wentylacji nawet podczas mrozów pozostaje zrównoważony dokładnie taka sama ilość powietrza jest nawiewana, jak i wywiewana.

 

W trakcie mrozów, doskonałą pomocą dla systemu rekuperacji jest gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki jego pracy powietrze, które dostaje się do rekuperatora, ma podniesioną temperaturę. Nie ma wtedy potrzeby, by załączała się nagrzewnica wstępna.

Energia, która pochodzi z gruntowego wymiennika ciepła ma jeszcze jedną zaletę: jest całkowicie darmowa.

 Strony

Kominki .
Kominki z zamkniętą komorą spalania.

Kamieniarz Olsztyn.
Usługi Kamieniarskie.

Kominki Sklep.
Setki kominków do wyboru.

Odkurzacze centralne.
Centralne odkurzacze olsztyn.

Klimatyzacja.
Klimatyzacja splity.

Biokominki olsztyn.
Olsztyn.

Biopaliwo
Oferta paliwa bio.

Budowa Domów.
Budowa domów i inwestycji.

Max Extreme.
Strona Firmowa.

Rolety.
Rolety do każdego wnętrza.


….

Max Extreme – usługi
Branżowa.

Kontakt


MAX EXTREME Sp. z o.o.
ul. Szarych Szeregów 2
10-079 Olsztyn

tel. 535-088-888