Świerze powietrze w twoim domu

Wichury, a wentylacja

Silnie wiejący wiatr ma wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi

(większość osób odczuwa wtedy znaczny dyskomfort, często również ból głowy),

ale również na system wentylacyjny w domu.


Silny wiatr nie ma wpływu na rekuperację


Przy wentylacji mechanicznej, mamy możliwość regulacji strumienia powietrza nawiewanego

i wywiewanego, dzięki czemu nie odczuwa się żadnej zmiany w komforcie w rekuperowanych pomieszczeniach.

Stosunkowo silne napory powietrza na otwory zewnętrzne mogą być okresowo słyszalne z punktów nawiewnych. Dźwięki te są delikatne i mniej słyszalne niż świst powietrza hulającego na zewnątrz.

Silny wiatr ma wpływ na wentylację grawitacyjną

Inaczej wygląda sprawa z wentylacją grawitacyjną, w której nie da się regulować ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Duży wiatr (w zależności od lokalizacji komina), może powodować nawet kilkukrotne zwiększenie napływającego do domu strumienia powietrza.

Jeżeli w domu zastosowano szczelne okna, dochodzi do naturalnego zjawiska odwrócenia kierunku powietrza (tzw. inwersji) i powietrze z zewnątrz, zamiast napływać przez okna i być wyciągane przez kratki wentylacyjne, jest tymi kratkami nawiewane. Kiedy na zewnątrz wieje silny wiatr, szczególnie mocno odczuwalny jest strumień nawiewanego zimnego powietrza w pobliżu kratek wentylacyjnych (wywiewnych).

Zarówno przy wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, może dochodzić do występowania niewielkich pod- lub nadciśnień w budynku, których jednak nikt z nas nie odczuwa.

Jeżeli przy dużych wichurach nastąpi chwilowe odcięcie zasilania (brak prądu), rekuperator przestanie pracować, by po chwili, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika, wznowić swoją pracę i kontynuować swoje zadania w dziedzinie energooszczędności i komfortu klimatycznego.

 

1315265823_wiatr-300x225